ورزشهای رزمی (کیک بوکسینگ)
مطالب مورد نیاز مربیان رزمی
نویسنده: (چوپانی)牧畜 - دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۸

گزارشی که می خوانید در ارتباط با یک مورد آسیب  ورزشی در رشته کاراته است که درشماره بیست و سوم فصلنامه پیک سلامتی فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی به قلم دکتر امیر عباس لشگری رئیس کمیته پزشکی فدراسیون کاراته درج شده است .

همان طور که می دانید ورزش در عین جذابیت و ارتقاء سلامت جامعه گاهی اوقات آسیب دیدگی نیز به همراه خواهد داشت، به خصوص زمانی که ورزش رنگ و بوی حرفه ای به خود می گیرد آسیب ها و صدمات جدی تر و وخیم تر خواهند شد. یکی از آسیب دیدگی هایی که ممکن است برای ورزشکاران حادث شود آسیب های سر و گردن است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در صورتی که پزشک ورزشی آسیب را به موقع تشخیص دهد و اقدامات اولیه را سریع انجام داده و درمان فرد مصدوم به خوبی انجام شود باعث می شود ورزشکار کمترین عارضه را دیده و در کمترین زمان ممکن نیز به صحنه ورزش برگردد و در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان نامناسب عواقب جبران ناپذیری در کمین ورزشکار خواهد بود و چه بسا امکان دارد ورزشکار تا آخر عمر از صحنه ورزش دور بماند.
یکی از ورزشکاران رشته های رزمی در هنگام مسابقه به دنبال اجرای تکنیک حریف با سر به زمین سقوط کرده و دچار تا شدن شدید و ناگهانی گردن شد. در ابتدا مصدوم از درد ناحیه گردن ابراز شکایت داشت که توسط پزشک مسابقات معاینه شد. چون حرکات گردن کاملاً طبیعی بود و علائم همراه دیگری وجود نداشت یک کوفتگی ساده عضلانی برای وی مطرح و توصیه به استراحت همراه با درمان دارویی شده و از ادامه مسابقه نیز منع گردید. پس از گذشت چند روز درد مصدوم شدت یافت به گونه ای که درد بیمار به پشت و بین دو کتف انتشار داشته و حتی شبها وی را از خواب بیدار می کرد. برای بیمار گرافی ساده رخ و غیر رخ گردن درخواست شد که گزارش رادیولوژی کم شدن فاصله مهره های گردن مطرح گردید. در این زمان کم کم علایم عصبی شامل گز گز دست ها و نیز درد در هنگام حرکت کتف ها به سمت بالا ظاهر شد و با دستور متخصص جراح مغز و اعصاب از وی MRI نیز گرفته شد و در گزارش MRI فتق دیسک بین مهره های C5-C6 با فشار روی کانال عصبی گزارش گردید.
با توجه به علائم بالینی و نتایج    MRI درمان به شرح ذیل برای وی توصیه شد :
1.استفاده از کورتیکو استروئیدهای طولانی اثر شامل داروی بتامتازون LAو با توجه به آنکه این دارو جزو داروهای ممنوعه میباشد فرم TUE برای وی صادر شد.
2.داروی شل کننده عضلات شامل قرص بالکوفن 25 میلی گرم روزی سه بار .
3.داروی ضد درد شامل ایبوپروفن 400 میلی گرم سه بار در روز
4.استفاده از Hard cervical colar.
5.گذاشتن تر کشن گردن با وزنه 5 کیلوگرمی
6.معافیت از فعالیتهای ورزشی به مدت سه ماه
پس از سپری شدن حدود یک ماه از درمان علایم کم کم از بین رفته و در MRI مجدد که سه ماه بعد برای کنترل انجام شد علائم فتق دیسک برطرف شد. ورزشکار بعد از سه ماه مجدداً به صحنه ورزش بازگشت .

 

(چوپانی)牧畜
چوپانی هستم.30سال رزمی کار میکنم. دان6 کیک بوکسینگ.دان4کاراته.دان2تکواندو. مسئول سوپرکیک بوکسینگ استان تهران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Google


در كل اينترنت
در اين سايت

آموزش وبلاگ نويسي

.

مركز برترين كدهاي جاوا فارسي

Main