ورزشهای رزمی (کیک بوکسینگ)
مطالب مورد نیاز مربیان رزمی
نویسنده: (چوپانی)牧畜 - دوشنبه ٢٥ آبان ۱۳۸۸

ورزش بزرگسالان

 طبق منابع موجود، رهبران دینی ما، علاوه بر دوران جوانی در سنین بالا نیزبه فعالیت های جسمانی پرداخته و از توان جسمانی بسیار عالی برخوردار بوده اند. پیامبر گرامی اسلام (ص) در سنین بالا در مسابقاتی هم چنین شتر دوانی و اسب سواری شرکت می کردند. حضرت علی (ع) نیز تا آخر عمر پر برکت خویش قوی ترین مرد زمان خود بوده و احدی جرأت رویارویی با وی را نداشت. در تاریخ زندگی دیگر ائمه نیز این موضوع دیده می شود.

تعریف پیری و علت آن

دقیق ترین تعریف پیری، تعریف فیزیولوژیکی آن است که بر اساس آن پیری عبارت است از دوره ای از زندگی که تعداد از بین رفتن سلول ها از تعداد تکثیر آن ها بیشتر است، زیرا در این دوره،عملکرد اکثر بافت ها و اندام های بدن دچارتوقف رشد یا پسرفت ( کاهش عملکرد) تدریجی می شود.

البته ساز و کار آن به درستی شناخته نشده است، با این حال برخی فرضیه ها بیان می کند که پیری به علت خطا در تکثیر سلولی و پس زدن بافت های پروتئینی به وسیله ی واکنش های ایمنی خود فرو یا کاهش ترمیم سلولی و بافتی است.


نکته ای که توجه به آن ضروری است این است که پیری، بیماری نیست تا از آن پیشگیری یا آن را درمان کنیم ، بلکه فرایندی طبیعی است که باید برای سازگاری با آن آماده باشیم .

 بنابراین هدف از توجه به دوره ی پیری و بهداشت عمومی در این دوره، فرار از مرگ یا افزایش عمر نیست بلکه هدف به تأخیر انداختن ناتوانی و وابستگی است.اندازند .


تغییرات دوران پیری

مهم ترین تغییرات در این دوره عبارتند از:

الف – سوخت و ساز: با افزایش سن، میزان سوخت و ساز کاهش می یابد که از دلایل آن کاهش توده ی عضلانی فعال و افزایش چربی درون سلولی است. با کاهش سوخت وساز، میزان مصرف غذا کاهش می یابد و در نتیجه، مواد مغذی مورد نیاز بدن تأمین نمی شود. به همین دلیل، در این دوره تأمین مواد مغذی عمده، به ویژه کلسیم ضرورت دارد. از آن جا که [فعالیت جسمانی] نیاز به مواد مغذی را از طریق مکمل ها افزایش می دهد، توجه به ورزش در این دوره، ضروری است.

ب – تغییرات عصبی: کهنسالی بر ساختمان و کار مغز اثر می گذارد، چنان که وزن مغز در سن 90 سالگی نسبت به 20 سالگی 7 – 11 درصد کاهش می یابد. این کاهش باعث نارسایی های مختلف حرکتی و ادراکی در فرد می شود.

ج – استقامت هوازی : به واسطه ی پیری، استقامت هوازی کاهش می یابد، اما مشخص نیست که چه میزان از این کاهش بر اثر فعالیت جسمانی افراد است و چه میزان به دلیل تغییرات فیزیولوژیک بدن به هر حال، با فعالیت جسمانی منظم می توان سرعت کاهش توان هوازی را کم کرد.

د – تغییرات عضلانی : با افزایش سن، اندازه ی عضلات کوتاه شده و عضلات نگه دارنده ی بدن و مفاصل ضعیف می شود . هم چنین قدرت عضلانی در سن 60 سالگی نسبت به دوران 20 تا 30 سالگی 80 درصد کاهش می یابد. با در نظر گرفتن این که قدرت در زنان  مردان می باشد این کاهش در زنان بیشتر خواهد بود.

کاهش قدرت عضلانی در اولین مرحله، متوجه بر هم زدن وضعیت بدن (قامت) از حالت طبیعی خواهد بود و در نتیجه، موجب می شود انواع تغییر شکل ها در قسمت های مختلف بدن، چون بالا تنه و پا به وجود آید. گفتنی است که خستگی زودرس موضعی و عمومی، صدمه پذیری بدن، شیوع بیماریهای مختلف، از جمله عوارض کاهش قدرت می باشد.

هشت هفته تمرین با وزنه ممکن است موجب افزایش قدرت عضلانی حتی در افراد نود ساله شود.در گذشته، تصور می شد که تمرین با وزنه،  موجب افزایش فشار خون سالمندان می شود و به همین دلیل برای آنان خطرناک به شمار می آمد. اما اگر به شخص آموزش داده شود که نفس خود را حبس نکند و انقباض های عضلانی را کمتر از چند ثانیه انجام دهد و از  کمتر از 60 درصد نیروی خود را استفاده کند، مشکلی برای انجام تمرین با وزنه نیست.

ه- تغییرات استخوانی: استخوان ها بر اثر افزایش سن، دچار کاهش مواد آلی و افزایش مواد معدنی می شوند و در نتیجه شکنندگی غیر قابل انتظار در برابر کوچکترین ضربه فراهم می شود. کاهش کلسیم و ضعف استخوانی در زنان به دلیل تفاوت های هورمونی و تفاوت رژیم غذایی آنان با مردان، بیشتر از زنان است. این مسئله موجب افزایش احتمال شکستگی در زنان می شود. گفتنی است ضعف استخوان ها در دوران پیری ممکن است به حدی برسد که حتی با یک حرکت سریع، موجب شکستگی های پاتولوژیکی شود. تمرین با وزنه و مصرف کلسیم ( 1500 میلی گرم در روز) ممکن است از ضعف استخوان ها پیشگیری کند.

و – کاهش انعطاف پذیری : انعطاف پذیری بدن در دوارن پیری کاهش می یابد . این مسئله ناشی از کاهش خاصیت ارتجاعی رباط ها، زرد پی ها و کپسول مفصلی است. با کاهش انعطاف پذیری، فرد سالمند در انجام برخی امور روزمره، از قبیل شانه کردن مو، استحمام یا پوشیدن لباس با مشکل روبرو می شود. به همین علت شایان توجه است که تمرین های کششی و حرکت دادن اندام ها در دامنه ی حرکتی کامل، ممکن است تا حدودی انعطاف پذیری را بهبود بخشد. البته در صورت ضعف عضلانی یا آرتروز می توان تمرین کششی را در آب انجام داد. تمرین کششی عضلات ناحیه ی شکم و کمر برای پیشگیری از کمرد درد، ضروری است .

ز – تغییرات توانایی دستگاه گردش خون و تنفس: با افزایش سن، ظرفیت دستگاه گردش خون و تنفس کاهش می یابد، به طوری که حداکثر اکسیژن مصرفی در 50 سالگی 30 درصد و در 70 سالگی 45 درصد نسبت به سن 30 سالگی کاهش می یابد. هم چنین ظرفیت هوازی با افزایش سن، در هر سال کاهش می یابد که ورزش در بهبود آن نقشی اساسی دارد.

به تأخیر انداختن عوارض نامطلوب پیری با ورزش:

پیری فرایندی است طبیعی که در تمام موجودات زنده رخ می دهد، بنابراین نمی توان آن را متوقف کرد اما می توان آن را به تأخیر انداخت یا از عوارض آن پیش گیری کرد. پیری معمولاً با کاهش توانایی جسمانی و سلامتی همراه است، اما تحقیقات نشان داده است که فعالیت جسمانی منظم، ممکن است عوارض نامطلوب پیری را به پایین ترین حد برساند.

بر این اساس اگر افراد میانسال و سالمند ورزش کنند می توانند بین 10 تا 25 سال به عمر خود بیفزایند. اما این که برخی می گویند:« ورزش برای افراد سنین بالا ضرورتی نداشته و ممکن است به قلب صدمه زده و ناراحتی هایی را برای آنان به وجود آورد» ناشی از دو اشتباه است:

1.  طرفداران نظریه ی فوق فقط به جنبه ی قهرمانی ورزش اهمیت می دهند و ورزش در حد و توان بزرگسالان را به حساب نمی آورند.

2.     نداشتن اطلاع کافی یا بی توجهی در مورد تأثیر ورزش در جلوگیری از بیماری ها و معالجه ی بسیاری از آن ها.

فواید ورزش برای سالمندان:

1.     جلوگیری از تغییر شکل بدن

2.  جلوگیری از کم شدن حجم واندازه ی عضلات و استخوان ها ( تحقیقات نشان می دهند که ورزش موجب افزایش سرعت جریان خون می شود و حرکات و فعالیت های بدنی به استخوان ها فشار آورده و موجب تحرک بیشتر آن ها می شود و در نتیجه کلسیم بیشتری جذب استخوان ها شده و از پوکی استخوان و شکنندگی استخوان ها که معمولاً زنان میانسال به آن دچار می شوند، جلوگیری می کند.

3.     بهبود عملکرد دستگاه گردش خون و تنفس

4.     افزایش مقاومت عمومی بدن

5.  شادابی همه ی اعضای بدن ( مغز یکی از پرکار ترین اعضای بدن است و لازم است که اکسیژن بیشتری به آن برسد. اگر اکسیژن کافی به مغز نرسد سستی، بی حالی، ضعف و حالت بیمارگونه ای به انسان دست می دهد در حالی که ورزش اکسیژن کافی را برای مغز تأمین می کند و موجب شادابی همه ی اعضای بدن می شود.)

6.     افزایش طول عمر انسان بین 10 تا 25 سال

7.     جلوگیری از افزایش چربی و چاقی که بسیاری از زنان در سنین بالا به آن دچار می شوند.

8.     حفظ آمادگی جسمانی، قدرت، انعطاف پذیری و توان هوازی

9.     پیشگیری یا درمان بیماری های مربوط به فقر حرکتی مثل پوکی استخوان، دیابت نوع دوم و فشار خون

10.           بهبود وضعیت روحی و سلامت روانی

11.           حفظ تعادل و بی نیازی از تکیه کردن بر دیگران یا عصا

12.          حفظ یا ایجاد تناسب اندام و چابکی

و .......

دکتر «کنت کوپر» در خصوص فواید ورزش در کتاب «ورزش درمانی» می نویسد:

« شادابی که محصول ورزیدگی و تندرستی فردی می باشد فقط محدود به زنان جوان نمی شود. وقتی شما یک زن پنجاه ساله را می بینید که به نظر سی ساله می آید و یا یک زن شصت ساله که همانند یک زن چهل ساله است، احتمالاً از آن دسته زنان میانسالی است که با ورزش منظم، شادابی جوانی خود را حفظ کرده است. علایم ظاهری جوانی شامل پشت صاف، اندام کشیده، پوست شاداب و عضلات قوی همه نشانه هایی است از این حقیقت که یک زن، تمام وقت خود را با نشستن، تلویزیون دیدن و افسوس خوردن هدر نکرده است.

نکته ی مهم دیگر آن است که اگر اولیا و فرزندان در ورزش، همراه یکدیگر باشند از فاصله ی بین نسل ها کاسته خواهد شد. فعالیت بدنی مشترک، زمینه ی مناسبی برای به وجود آمدن تفاهم کامل است. تحقیقات تازه ی پزشکی بر چگونگی پیر شدن آدمی، نشان داده است که پیری زود رس با بی حرکتی شتابان می شود ......

 ورزش برای جوانان لازم و برای افراد میانسال و مسن، مواجب موکد است.

(چوپانی)牧畜
چوپانی هستم.30سال رزمی کار میکنم. دان6 کیک بوکسینگ.دان4کاراته.دان2تکواندو. مسئول سوپرکیک بوکسینگ استان تهران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Google


در كل اينترنت
در اين سايت

آموزش وبلاگ نويسي

.

مركز برترين كدهاي جاوا فارسي

Main