ورزشهای رزمی (کیک بوکسینگ)
مطالب مورد نیاز مربیان رزمی
نویسنده: (چوپانی)牧畜 - چهارشنبه ٤ اسفند ۱۳۸٩

پارگی‌های عضلات در اثر کشیدگی
کشیدگی خفیف یا درجه 1
کشیدگی متوسط یا درجه2
پارگی کامل
علائم و نشانه‌های تشخیصی

آسیب‌های عضلانی تاندونی (2)
پارگی‌های عضلات در اثر کشیدگی

این پارگی‌ها اغلب در ورزش‌هایی که با فعالیت‌های عضلانی انفجاری در زمان کوتاه همراه هستند، مثل : بیس بال، دو سرعت ، پرش، فوتبال و فوتبال آمریکائی ایجاد می‌شوند.


هنگامی که بیش از قدرت یک عضله از آن کار خواسته شود، ممکن است پارگی ایجاد شود. مثل ایجاد فشار اضافی هنگام انقباضات گریز از مرکز شامل: ایست ناگهانی و کاهش سریع، همین طور شتاب سریع (کار هم مرکز)یا توام بودن خطرناک که هنگام چرخیدن، قطع کردن (کات کردن)، پریدن و امثالهم اتفاق می‌افتد.
پارگی‌ها اغلب در عضلاتی که دو مفصل را حرکت می دهند مثل عضلات پشت ران اتفاق می‌افتند (این عضلات باعث خم شدن زانو و باز شدن مفصل ران hip می‌شوند).
این عضلات به طور دقیق تحت تاثیر سیستم عصبی عضلانی بوده و قادر به انجام هر دو کار در یک لحظه نیستند. نقص این سیستم احتمال آسیب‌دیدگی را بیشتر می‌کند.
عضلات دیگر مستعد به این نوع پارگی عبارتند از : عضله چهار سر در جلو ران ، گاسترو کنمیوس در پشت ساق و دو سر بازو. نشانه‌ها و علائم پارگی عضلانی بستگی به شدت آن دارد. پارگی‌ها به دو نوع کامل و ناقص تقسیم می‌شوند. در تقسیم بندی دیگری که وجود دارد این کشیدگی‌ها به درجات مختلف تقسیم می‌شوند. مثلاً در کشیدیگ درجه 1 و 2 پارگی ناکامل است و در کشیدگی درجه3 پارگی کامل داریم.

کشیدگی خفیف یا درجه 1
کشیدگی خفیف یا درجه 1 حالتی است که به علت کش آمدن بیش از حد، کمتر از 5 درصد تارهای ماهیچه پاره می‌شوند. در این حالت کاهش قدرت و یا محدودیت حرکتی وجود ندارد، هر چند حرکات اکتیو (به حرکت درآوردن عضله به طور ارادی توسط خود فرد) و کشش پسیو (باز کردن مفصل و ایجاد کشش در عضله که معمولاً هنگام معاینه توسط پزشک انجام می‌شود) ایجاد درد و ناراحتی در اطراف ناحیه صدمه دیده می‌کند. باید یادآور شد که پارگی‌های کوچک و کشیدگی‌های خفیف ممکن است به اندازه آسیب‌های عمده و شدید آزاردهنده باشند.
کشیدگی متوسط یا درجه2
کشیدگی درجه2 یا متوسط، حالتی است که پارگی وسیع‌تری اتفاق افتاده، ولی کامل نیست. در این حالت هر گونه اقدام به منقبض کردن عضله باعث ایجاد درد می‌شود.
پارگی کامل:
کشیدگی شدید یا درجه 3 حالتی است که عضله به طور کامل پاره و از هم جدا شده باشد.
علائم و نشانه‌های تشخیصی:
اشکال و حالات زیر نشانگر پارگی‌های کششی است.
احساس درد شدید تیر کشنده (خنجری) هنگام حادثه که در حالت استراحت از بین رفته و با انقباض عضله مجدداً ایجاد می‌گردد.
در پارگی‌های ناقص ممکن است به علت ایجاد درد شخص مصدوم قادر به منقبض کردن عضله نباشد. در حالی که در پارگی کامل، به علت عدم ارتباط دو انتهای عضله و نقص مکانیکی ، انقباض عضلانی ممکن نیست.
در پارگی ناقص ممکن است بعضاً قسمت پاره شده را لمس کنیم، ولی در پارگی کامل ناحیه پاره شده در تمام عرض عضله به راحتی قابل لمس است. عضله پاره شده ممکن است برجسته و قلنبه شده و شبیه تومور شود.
اغلب ، درد و حساسیت موضعی در ناحیه آسیب‌دیده وجود دارد.
بعد از 24 ساعت در پایین تر از ناحیه آسیب‌دیده، کبود شدگی و تغییر رنگ دیده می‌شود که علامت خونریزی در محل آسیب‌دیدگی است. همچنین ممکن است اسپاسم و سفتی در عضله ایجاد شود.
برای تعیین میزان آسیب‌دیدگی، ناحیه صدمه دیده را با تزریق ماده بی‌حسی موضعی بی‌درد نموده و سپس آن را معاینه می‌کنیم.
مهمترین تست تشخیصی، بررسی کار یا فونکسیون عضله با، یا بدون افزودن بار اضافی است.
(چوپانی)牧畜
چوپانی هستم.30سال رزمی کار میکنم. دان6 کیک بوکسینگ.دان4کاراته.دان2تکواندو. مسئول سوپرکیک بوکسینگ استان تهران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Google


در كل اينترنت
در اين سايت

آموزش وبلاگ نويسي

.

مركز برترين كدهاي جاوا فارسي

Main